Predátoři - jak to všechno začalo

Predátor, tajemný lovec z jiné planety nahánějicí hrůzu všem fanouškům sci-fi hororů již více než dvacet let je filmová postava dnes již všeobecně známá, objevil se v celé řadě filmů, v komixech a v neposlední řadě i počítačových hrách, každý hráč si jistě vzpomene, jaká byla hra Aliens vs. Predator ve své době legenda. Vznik této postavy je velmi zajímavý, poprvé byla samozřejmě vytvořena pro film Predátor, který patří mezi kultovní filmy Arnolda Schwarzeneggera. Tato role byla ve filmu stvárněna Kevinem Peterem Hallem, ovšem půovdně ji měl hrát Jean-Claude van Damm! O tom si však povíme později. Původní predátor měl mít psí hlavu, velmi dlouhý krk a jedno oko, tento kostým byl však nevhodný pro natáčení v džungli a práci na vzhledu dostal Stan Winston na doporučení samotného Arnolda. To jak bude predátor vypadat je byla tedy práce Stana Winstona, ovšem je málo známé, že podobu predátora ovlivnil i režisér nejůspěšnějšího filmu všech dob Avatar nebo Vetřelců James Cameron. Když společně letěli do Japonska pracoval Winston na podobě predátora, ale byl s podobou této mimozemské bestie stále nespokojený, Cameron prý při letu prohlásil, “že si vždycky přál vidět něco co má kusadla” a tak vznikla dnes již legendární predátorova “držka” jak ji ve filmu komentuje Arnold, tedy Dutch.

Jak to tedy bylo s predátorem Jean-Claude van Damma? Původní predátor měl být drobnější postavy a v boji měl používat východní bojová umění  v jeho masce se měl tedy objevit Jean-Claude van Damme, který všechny tyto požadavky splňoval. Ke změně ale došlo v momentě, kdy byl tento malý belgický predátor porovnám s ohromnými postavami Schwarzeneggera, Ventury (cowboy Blain Cooper ) a Weathera (agent Dillion, nebo chcete-li také Apollo Creed:). Takto malý predátor byl spíše pro smích, bylo jasné, že jeho postava musí vzbuzovat respekt až hrůzu už na první pohled. Predátor stojí na vrcholu potravního řetězce a tak by tento lovec měl převyšovat lovenou kořist již na první pohled. Toho bylo docíleno tím, že se do masky predátora oblékl Kevin Peter Hall, jehož výška dosahuje úctyhodných 220 centimetrů. Ve druhém filmu ztvárnil predátora opět Kevin Peter Hall, v dalších dvou potom hrál predátora Ian White, ten je ale o celých 5cm menší postavy.

Predátor dal o sobě lidstvu poprvé vědět ve džulgli Val Verde v druhé polovině osmdesátých let. Že nevíte kde Val Verde leží? To se není čemu divit, jde o fiktivní jihomarecký stát, kteří si filmaři vymysleli, zajímavé ale je, že Predátor není jediným filmem ve kterém se Val Verde jako stát  objeví, nebo se o něm alespoň mluví. Val Verde jako stát se také objeví ve filmech Komando, Smrtonosná past 2 nebo Supercarrier. Zamě připomíná Kubu nebo Nicaraguu, podle prvního Predátora zase Guatemalu. Do této země je vyslána blíže neurčená americká speciální jednotka vedená Alanem “Dutchem” Schaeferem, která po vyvraždění celé jednotky podstoupí boj s predátorem jeden na jednoho, tento specialista na bojo v džungli dokáže predátora zabít díky nastražené pasti.

Po deseti letech se na planetě zemi obejví další predátor, tentokrát v Los Angeles. V měste proti sobě bojují dva gangy, které se navzájem obviňují z vražd, které má ve skutečnosti na svědomí predátor. Detektiv Mike Harrigan kterého hraje Danny Glover brzy zjistí, že vraždy má na svědomí nějaká velmi podivná bytost. Společně se speciálním týmem predátora pronásleduje až do útrob jeho kosmického korábu, kde se mu podaří ho zabít a setká se také z dalšími tovroy stejného druhu, ti však uznávají jeho lovecké schopnosti a nezabijí jej.

Další setkání lidí a predátorů se odehraje  ve filmu Vetřelec vs. Predátor, kdy je na antarktidě nalezena velká pyramida, kde vznikne kolonie vetřelců, tam přichází také skupina predátorů. Lidstvo zjistí, že události z jižní ameriky z osmdesátých let nebylo zdaleka první setkání lidí a predátorů, ti sem létají již tisíce let a lidé fungují jako schránky pro vetřelce, které potom pradátoři pronásledují. Na konci filmu vznikne nový druh kombinací predátora a vetřelce Predalien a jeho dalších osudech nic nevíme.

Další osud predaliena je odhalne ve filmu Vetřelci vs. Predátor, kdy predalien napadne loď predátorů, která potom havaruje na naší planetě. Na volání zareaguje jeden predátor a vydává se na zem. V malém městečku v USA jsou však při jeho příletu již vetřelci a také predalien. Ti se navzájem zabijí a všechny důkazy zničí atomová bomba.

To je tedy stručný úvod, který se vVám jistě bude hodit před shlédnutím nejnovějšího predátorského filmu, tedy filmu Predátoři.

Líbí se ti tento článek? Přidej ho na Top Články

Comments are closed.